AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 16 Kasim 2018 Cuma 12:28
İLÇE BİLGİLER RESMİ KURUMLARBELEDİYELERMAHALLE & KÖYLERİMİZEĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ

BUCAK HAVA DURUMU

BUCAK

1940’lı yıllarda 20 bine yakın nüfusun meskûn olduğu şehir 1960'lı yıllardan itibaren göç alarak hızlı bir nüfus artışına maruz kalmıştır. Yeniden katılan bu nüfus eski iskân alanında yoğun yapılaşma sonucu çoğalan meskenlerde ikamet ettiği gibi iskân dışı kırsal alanlar iskâna açılarak yeni mahalleler oluşmuştur. Yeni oluşan mahallelerde ise Köylerimizden ve farklı kentlerden gelen nüfusla birleştikleri ve halen kendi bölgelerinin şiveden giyime kadar bir kısım kültürel değerlerini muhafaza ettikleri gözlenmektedir. Çeşitlilik arz eden bir zenginlik mevcuttur.

Genel olarak; Bucak’ın idari hudutları içerisinde geçmiş asırlarda olduğu gibi bugün de muhafazakâr insanlar ikamet etmektedir. Bucak, 13. Yüzyılın başlarında Türk egemenliğine girmiştir. İslam inanç ve kültürünün Akdeniz’e ulaştırılmasında, önemli rolleri olmuştur. Susuzhan ve İncirhan gibi tarihi hanlara sahip olan Bucak Tarihi ipek yolu güzergahında olması hasebiyle bir ticaret merkezi olmuştur.

Sosyal yapı içinde ideolojik ve etnik açıdan herhangi bir intibaksızlık ve ihtilaf mevcut değildir. Şehirleşmenin genel tezahürü olarak son çeyrek asırda gözlenen çekirdek aile Bucak'ta da hâkim durumdadır. Göç sırasında büyük aileler şehre yerleştikten sonra dağılarak yeni meskenler kurmaktadırlar.

İlçemiz genel olarak iskân alanıdır. Sanayi ve ticaret merkezleri kent dışında yer almıştır. Halkın gelir düzeyi orta derecede olup; işçi, memur, esnaf ve sanayi ağırlıktadır.

 
254 Kere Okundu

CİĞERCİ OSNAN TIKA BASA FAST FOOD
DETAY
DERYAL GÜN ISI VE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ
DETAY
LİDER YEMEK FABRİKASI
DETAY
ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ BUCAK KIZ VE ERKEK ÖĞRENCİ EV VE PANSİYONLARI
DETAY
BUCAK İŞ ELBİSESİ İMALATCISI TERZİ ŞEREF ÖZEN
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com